Daria Wilkinson

Doświadczenie: 12 lat

O sobie

Nazywam się Daria Wilkinson i jestem nauczycielką polonijną z długoletnim stażem.
Z wykształcenia jestem pedagogiem. Studiowałam w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Po studiach wyjechałam do Anglii, gdzie od 2011 roku swoje doświadczenie pedagogiczne zdobywałam współpracując ze szkołami polonijnymi budując swój warsztat nauczyciela polonijnego. Przez te lata nauczyłam się że nauczyciel polonijny to nie tylko zawód, ale także ciągłe samodoskonalenie, zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, pasja i zaangażowanie połączone z otwartością na ucznia – jego potrzeby, marzenia i plany. Nauczyciel polonijny to nie tylko zawód, to misja bycia przewodnikiem po polskości.

Założycielka

Moja rola jako założycielki i inicjatorki Polskiej Szkoły w Ravenscourt Park opiera się na długoletnim doświadczeniu. Wierzę, że lekcje,to nie tylko przekazywanie wiedzy i troska o rozwój uczniów, ale także kształtowanie odpowiednich postaw, ,,zarażanie” miłością do Polski, budzenie ciągłej ciekawości wobec tego, czym jest i jak się zmieniają polska kultura, historia i sztuka. Budowanie więzi oraz poczucia przynależności do wspólnoty Polaków, których łączą wspólny język i tradycja.
Polska Szkoła w Ravenscourt Park to rozwinięcie i wynik moich działań na rzecz młodej polonii. Wierzę, że lekcje w Polskiej Szkole – być może w bliższej lub dalszej przyszłości to one będą stanowić główny powód do odwiedzania Polski, poznania jej bliżej, przekazania ojczystego języka kolejnym pokoleniom. Budując przy tym poczucie bliskości z krajem, w którym mieszkają krewni, dziadkowie; w którym urodzili się rodzice, Zajęcia powinny opierać się na rozbudzaniu ciekawości – wówczas dzieci same zapragną odkrywać więcej i więcej. Stąd w szkole zaplanowane są akademie, inscenizacje teatralne, spotkania kolędowe, wycieczki do miejsc pamięci narodowej, inspirujące spotkania ze świadkami historii, tradycyjne uroczystości i obchody narodowych polskich świąt.
Przebywając w polskiej szkole dzieci uczą się, że bycie Polakiem poza granicami kraju to coś, z czego powinny być dumne. Wiedząc kim są i skąd pochodzą, budują poczucie własnej tożsamości i bezpieczeństwa. A ich przewodnikiem zdecydowanie pozostaje Polska Szkoła w Ravenscourt Park.

pasja
nauczyciel
doświadczenie
innowacyjność
section-content-image-clouds-n-blue

Doświadczenie

Od 2022 r. jestem redaktorką naczelną czasopisma dla dzieci ,,Dziatwa’’, jest to najdłużej ukazujące się pismo dla dzieci polonijnych w Wielkiej Brytanii, którego wydawcą jest Polska Macierz Szkolna. Od 1946 r. ulubione pismo pokoleń Polaków , jest to powód do dumy, że to pismo w dalszym ciągu zachęca do czytania, myślenia, bawi i uczy kolejne pokolenia młodych Polaków na obczyźnie. Czy wiesz, że to właśnie z Generałem Andersem wiąże się historia powstania tego czasopisma?

Obecnie pracuję w redakcji ,,Tydzień Polski” oraz wolontaryjnie wspieram działania Polskiej Macierzy Szkolnej jako powiernik.

Czas wolny poświęcam tym, których kocham najbardziej na świecie:

moim dzieciom oraz mężowi, planując podróże bliższe i dalsze. Ale nigdy w planach wojażowych nie brakuje ukochanych Kaszub, skąd pochodzę.Wierzę, że warto pokazywać dzieciom miejsca szczególnie bliskie ich rodzicom, dziadkom i pradziadkom.

empatia
zaangażowanie